1

Що потрібно зробити,

щоб дитина полюбила читання?

ТОП 10 порад:

1. Сімейна культура читання закладає в серці дитини велику любов!

Якщо батьки не читають книги, не отримують задоволення від цього процесу — навряд чи дитина сама проявить ініціативу в цьому питанні. Адже власний приклад — найкращий стимул для будь-якої дії.

2. Спільне читання вголос: зближення сім'ї + заняття що захоплює.

Добре, якщо вся родина збирається для читання будь-якої книги та обговорення її надалі. Адже це не тільки створює сприятливу, дружню атмосферу, але і викликає інтерес до нових історій, героїв, подій.
Важливо завжди цікавитися уподобаннями, інтересами дитини. Пропонувати саме ті варіанти, які точно приведуть його в захват. Коментувати прочитане, фантазувати, висловлювати припущення про подальший хід подій. Залучати загадковими уривками й неординарним сюжетом.
Цей підхід дозволить з ранніх років розвивати творче начало юної особистості, а також зміцнити емоційний зв'язок з іншими членами сім'ї.
3. Цікаво все, що під забороною

І цей принцип працює як для дорослих, так і для дітей. Щоб привчання до читання було ненав'язливим, можна застосувати хитрість. Дорослий повинен захопитися книгою (тільки по-справжньому, адже діти дуже чутливі до фальші). Незабаром інтерес проявить і дитина, тільки відразу не варто давати їй бажану літературу. На цей рахунок можна підготувати відповіді, подібні таким: «Ця книга настільки захопила мене, що я не можу тобі її дати, поки не дійду до останньої сторінки», «Тут описана дуже цікава історія але, боюся, ти ще замалий для неї й не все зрозумієш».
Такі відповіді стимулюють дітей до самостійності та прояву власного «я». Кожна без винятку дитина захоче довести, що вона доросла і самостійна, зможе прочитати багато сторінок і «все зрозуміти».

4. Ілюстрація, як потужний інструмент для розвитку стійкого інтересу

Багато дітей люблять малювати. І неважливо що, головне — сам процес, який приносить задоволення, релакс, створює приємну атмосферу, розвиває творчі здібності.
Відмінна ідея — намалювати ілюстрацію до прочитаної казки, уривку. За допомогою олівців або фарб зобразити головних персонажів, певні події чи додумати продовження якоїсь історії. Так, можна розвинути стійкий інтерес до читання та обговорення, а також сприяти розвитку уяви.
5. Головне — правильний початок.

Щоб дитині хотілося читати самостійно, спочатку варто пропонувати їй більш розважальні мотиви (фантастику, пригоди, історії про природу чи техніку). Прищепити стійку любов до книг і тільки потім приступати до більш серйозної літератури. Якщо не дотримуватися цього правила — інтерес може зникнути з самого початку, що надалі негативно позначиться на навчальному процесі та сприйнятті книг взагалі.

6. Шкільні твори: швидкий і зрозумілий аналіз, утримання уваги, логічний кінець.

Дуже багато дітей просто «нудьгують» на уроках літератури, оскільки один твір аналізується тривалий проміжок часу. Варто дати дітям свободу, можливість висловлювати свої думки, не затримуватися довго на одному об'єкті. Більше звертати увагу на самостійне проходження матеріалу і підбивання підсумків роботи. Такий підхід дозволяє утримати інтерес, самовиражатися як особистість, стимулювати до досягнення кращих результатів (наприклад, прочитати якомога більше книг за певний період).

7. Взаємодопомога та підтримка — важливі фактори в досягненні хороших результатів

«Важкі» твори, книги великого обсягу варто починати читати разом з дитиною. Це допоможе відчути підтримку, сприятиме близькості. Дорослий завжди зможе допомогти, пояснити, проаналізувати, поділитися власними роздумами. І, звичайно ж, вислухати точку зору дитини.

8. Конкурси, змагання, літературні квести — все це реально працює!

Адже що може бути краще призу, подарунка, перемоги й визнання друзів! Щоб все це отримати, достатньо виконати заздалегідь поставлені умови (за пару днів прочитати книгу, в певному творі знайти відповідь на якесь питання і т.д.) і впевнено рухатися до перемоги.
9. Електронна книга — найкращий друг дитини 21 століття

А все тому, що в неї можна помістити цілу бібліотеку! Читати в будь-якому місці (на прогулянці, в парку, метро, ​​автобусі, вдома) і при будь-якому освітленні.
Великий асортимент технічних новинок дозволяє вибрати кращий варіант з широким функціоналом, при цьому не шкодити зору й залишатися в тренді серед однолітків.

10. Читання — не покарання, а дуже навіть захопливе заняття

Все починається з того, що багато батьків використовують читання в як покарання. Це можна зрозуміти з таких фраз: «Прочитаєш заданий матеріал — підеш гуляти з друзями», «Прочитаєш книгу до кінця, тоді й подивишся телевізор».
Такий підхід формує у дитини думки про те, що читання — неприємний, нудний процес. А все повинно бути з точністю навпаки.
Постарайтеся зробити так, щоб дитина читала із задоволенням, захопленням, бажанням, інтересом. Адже «Книга — вчитель без плати та подяки, який дарує одкровення мудрості».
28 квітня / 2021
Автор: А. Навої
Фото: Сottonbro, Оlia Danilevich, Lina Kivaka, Martin-péchy

Зареєструйтесь на курс

Made on
Tilda