2

Така різна дистанційна освіта.

Автор: Вікторія Ходас
Освіта належить до вічних цінностей людського суспільства. Але світ змінюється, а разом з ним трансформуються й навчальні технології.
Про дистанційне навчання говорять з надією, бо воно стає гідним доповненням звичайних шкільних уроків, які поступово втрачають роль ключового джерела знань. Вибір засобів навчання зараз величезний, якісна освіта стає ближчою для кожного, хто має доступ до Інтернету. Та важливо не загубитися у розмаїтті навчальних ресурсів, обравши найефективніші.
Що таке дистанційне навчання?

З обов'язковою дистанційною освітою зіштовхнулися учні, батьки та педагоги лише під час карантину навесні 2020 року. В таких умовах хочеш, або ні, навчання мало бути лише віддаленим. Тож не дивина, що за останній рік дистанційне навчання стало одним з найпопулярніших запитів у пошукових системах.

Дистанційна освіта сприймається, як щось нове, але вперше вона була застосована ще у ХVІІІ столітті у Великій Британії. Тоді мова йшла про кореспондентську освіту, коли комунікація між викладачами та учнями здійснювалася за допомогою звичайної пошти. Та й не було в ті часи іншого зв'язку.
Зараз варіантів дистанційного навчання дуже багато, а саме:
  • Освітні онлайн платформи;
  • Онлайн школи;
  • Телевізійні уроки;
  • Відео та аудіолекції;
  • Заняття в месенджерах;
  • Консультації в телефонному режимі;
  • Комп'ютерні відеоконференції та інше.
Дехто навіть переконаний, що, мовляв, роль вчителя повністю знівельована. Які знання він може дати, якщо скрізь так багато інформації? Бери і вчись! Але не все так просто.
Особливості віддаленого навчання

Беззаперечно, дистанційна освіта має ряд переваг перед традиційними уроками у школі:

1. Навчання відбувається у зручний для учня час, в комфортних умовах. Дитина почувається більш захищеною.

2. Не треба витрачати час на дорогу до школи і додому, особливо якщо доводиться їхати далеко.

3. Є можливість без проблем змінити викладача, якщо не подобається стиль роботи, манера спілкуватися, тембр голосу та ін.

4. Якщо дитина хворіє, або не має змоги вчитися через інші причини, то легко може надолужити пропущений матеріал.

5. Доступ до освітніх ресурсів є однаковим для всіх, незалежно від матеріальних статків та місця проживання.

То чому ж тоді після декількох місяців карантину вчителі з жахом спостерігають, наскільки мало учнів засвоїли «дистанційний» матеріал на належному рівні? А справа у її величності – мотивації. На жаль, невелика частина сучасних учнів усвідомлюють, що їм потрібні саме знання, а не оцінка.

Під час дистанційного навчання психологія навіть найбільш добросовісних учнів змінювалася: спокуса отримати вищий бал брала гору. Про академічну доброчесність годі й говорити – діти тотально списували контрольні завдання, за декого, не соромлячись, роботи виконували батьки і тішилися «здобутками» своїх діточок.

Цей досвід показав, що недостатньо лише забезпечити учнів доступом до навчального матеріалу. Внутрішньої мотивації дітям бракує, це прикрий факт. Та й більшість батьків стали вимогливішими саме до педагогів, а діти часто насолоджуються видовищем конфліктів між дорослими. В епоху споживання до освітян подекуди ставляться, як до обслуговуючого персоналу, який повинен «надати якісні освітні послуги». А от в нормативних документах учнів називають здобувачами освіти. Адже у будь-який час тільки наполеглива праця була і є ключем до скарбниці знань.
Ефективна дистанційна освіта

Чи може педагог за 45 хвилин навчити 30, або й більше дітей? В ідеальних умовах – так, але на практиці завжди знайдеться бешкетник, що сам не вчиться та іншим заважає. Також вчитель може захворіти, поїхати у відрядження, а потім наздоганяти матеріал «галопом по Європах». Отож виходить, що і уроки в журналі записані, і програми виконані стовідсотково, і оцінки непогані дитина має, а от знань бракує.

На ЗНО нікого не буде цікавити, що учень пропустив якусь тему, або вчителя деякий час не було. Є програма, матеріал має бути засвоєним. От тоді й виникає стурбованість і зацікавленість саме в знаннях, хочеться повторити (засвоїти) матеріал якнайшвидше, а не просто відсиджувати на уроках, крадькома дивлячись в телефон.

Вчитися самостійно важко. Так, матеріалу в Інтернеті багато, але обов'язково потрібен досвідчений педагог, який, віртуозно застосовує технології дистанційної освіти, вміє знайти особливий підхід до кожного учня.

Найбільш вдала система дистанційного навчання – це платформа, де поєднано можливість самостійної роботи та живого спілкування з вчителем, як, наприклад, EVEDUP. Тут викладач не є ретранслятором інформації, а виступає у ролі мудрого наставника, що спрямовує учнів до вершини знань за короткий час. Тож, обирайте найкраще, приєднуйтеся до нашої спільноти – реєструйтеся на платформі для пробного заняття.

30 грудня / 2020
Автор: Вікторія Ходас
Фотография: Nandhu Kumar, Pixabay

Made on
Tilda