1

Чому школярі не люблять хімію? Роберемось?

Левченко Сергій Володимирович
Кандидат технічних наук.
Дана стаття адресована батькам, чиї діти навчаються у 7-11 класах.
Після школи повстає питання чим займатися у житті? Один з варіантів - стати хіміком.
За кордоном гарний спеціаліст-хімік на вагу золота. Їм дуже добре платять. Вже починаючи з 3-го курсу студентам пропонують роботу с зарплатнею від 800 євро. А по закінченню гарантовано мають цікаву та престижну роботу.

У школі всього 2% дітей розуміють хімію. Чому так?
Спробуємо розібратися, адже хімія є наука що захоплює.
4 причини, чому школярам не подобається хімія
Зауважимо, що ми аналізуємо проблему з точку зору викладання у середньостатистичній школі.
Отже:

  1. Хімія – це предмет, вивчення якого супроводжується знайомством з абстрактними формулами і рівняннями, які не кожній дитині стають зрозумілі з першого разу. Вчитель у школі має встигнути викласти матеріал зі свого конспекту, він не завжди має час досконало пояснити матеріал учням, які не досить добре засвоїли його.

  2. Всі теми досить тісно між собою пов'язані. Якщо погано засвоїти чи навіть пропустити одну тему, інші дитина вже зрозуміє не на потрібному рівні. Прогалини у вивченні – це проблема і в подальшому.

  3. Хімія – наука про речовини та їх взаємодію. Справа у тому, що шкільна програма не завжди побудована збалансовано. Немає логічних взаємозв'язків між будовою речовин, їх властивостями і т.д., стисле і не достатньо зрозуміле пояснення вчителя, а часто буває і так, що хімія викладається наче «галопом по Європі».

  4. Через велику наповнюваність класів у містах організувати грамотний навчальний процес – завдання не з легких. Часто предмет хімія – це нудні та малозрозумілі лекції (ті, хто «живе на гальорці» взагалі мало що чують), які зводяться до періодичних викликань відмінників до дошки та складних контрольних робіт. Нерідко вчителі просто ставлять оцінку за реферат, нашвидку завантажений учнем з інтернету. Та найголовніше: через брак реактивів та матеріалів для дослідів, ці самі досліди взагалі не проводяться, а хімія цікава, насамперед, дослідами!

Зважаючи на все вищесказане, стає зрозумілим, чому на питання «Що таке хімія?» учні в кращому випадку здвигнуть плечима, а в гіршому скажуть, що хімія - найгірший предмет у школі.
Як вивчається хімія у школі або шлях в нікуди?
Постійна зміна програм, складний матеріал, недостатня методична забезпеченість – все це призвело до сумної ситуації: діти не люблять цей природничий предмет. Розглянемо трошки глибше, що ж відбувається у програмах кожного класу середньої та старшої школи, коли вивчається хімія.

  1. У 7 класі (рік, коли предмет тільки починається) матеріал просто перенасичений складною термінологією, рівняннями та задачами. Діти ще не встигають осягнути того, що вивчає хімія, а вже заплутуються у нетрях.
  2. Програма 8 класу відзначилась тим, як порушення структури логічного викладання матеріалу негативно впливає на бажання вчитися. Відсутність логічного зв'язку між розділами – шлях в нікуди.
  3. У 9 класі органічна хімія вивчається за один семестр. Це протирічить всьому: школярі просто не готові до такого об'єму складної інформації.
  4. 10-11 клас – предмет розглядається стисло, швидко і, знову ж таки, без всякої логіки.
Зауважень до того, як викладається предмет хімія у профільних класах нема, але те, що відбувається з ним у середній школі значно утруднює задачу учням, які обрали хімію профільною спеціалізацією.
Підсумки
Підбиваючи підсумки, бачимо, що такий підхід до предмету, який ми маємо на сьогодні – це шлях в нікуди. Учнів не цікавить хімія вони, не розбираються в матеріалі (та й не хочуть розбиратися), не мають достатньо мотивації для цього.
Потрібно повністю передивитися підхід до того, як викладається предмет хімія у школі.

В наступній статті ми розповімо, який же існує вихід з цієї ситуації та як зробити так, щоб дитина щиро цікавилась цією наукою та хотіла її вивчати.
10 лютого / 2021
Автор: Левченко Сергей Владимирович
Копирайтер: Лілія Подлєсна
Фото: Chavdar-Lungov, Cottonbro

Made on
Tilda